Dom Gotycki

Zabytkowa budowla z połowy XV stulecia, w którym mieści się jedna z filii regionalnego Muzeum Okręgowego. Dom Gotycki w Nowym Sączu eksponuje rozmaite dzieła sztuki ludowej, cerkiewnej i cechowej - niektóre co najmniej równie wiekowe, jak sam budynek. Poza tym stale wystawiane są tutaj pamiątki z regionalnych pałaców i dworów, kolekcja portretów burmistrzów Nowego Sącza z lat 1870-1914 oraz zbiory dotyczące tutejszego zamku.

Co do samego Domu Gotyckiego, zwanego także Kanonicznym, od początku stanowi on własność miejscowej parafii św. Małgorzaty - z “krótką” przerwą od 1791 do 1993 roku, kiedy to przejęty przez państwo (wówczas austriackiego zaborcę) majątek polskie władze oddały Kościołowi. Duchowni udostępnili zabytek na potrzeby Muzeum Ziemi Sądeckiej na okres 30 lat. Rzeczona instytucja nie tylko urządziła tutaj ciekawe wystawy, ale też niezwykle elegancką salę koncertowo-bankietową.

Od strony architektonicznej Dom Gotycki w Nowym Sączu stanowi oryginalne połączenie renesansu, baroku i rzecz jasna gotyku. Najwyraźniej widać to po portalach i obramowaniach okien. Konstrukcję wzniesiono około 1448 r., na bazie trzech odrębnych budowli. We wnętrzach warto zwrócić również uwagę na naścienne napisy, pozostałości po kunsztownej polichromii z XVIII wieku oraz dzieła malarstwa dworskiego z XVII-XIX w.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz