Galeria Marii Ritter

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Oddział Muzeum Okręgowego, z ekspozycją stałą podzieloną na dwie odrębne części. Od momentu powstania Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu prezentuje dzieła stworzone przez tę właśnie artystkę, popularnie nazywaną “sądecką kapłanką sztuki”. Z czasem ekspozycję zaczęły wzbogacać zabytkowe meble i inne elementy wyposażenia, które pozwoliły na realistyczne zrekonstruowanie pracowni oraz zaprezentowanie kilku popularnych niegdyś trendów wnętrzarskich.

Maria Ritter żyła w latach 1899-1976, sztukę studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - w tym w paryskiej filii ASP. Pierwszą autorską wystawę miała w 1926 roku. W nowosądeckiej Galerii Marii Ritter czeka pełen przekrój jej prac: obrazy olejne, rysunki, grafiki, akwarele, malowidła ścienne, kolaże, rzeźby, gwasze… W twórczości Ritter znawcy tematu dostrzegą wpływy awangardy, postimpresjonizmu, XIX-wiecznego realizmu, naturalizmu czy koloryzmu.

Drugim filarem wystawy jest ekspozycja o nazwie “Stare wnętrza mieszczańskie”. Tworzą ją salon “zielony” urządzony w stylu biedermeier - wszystkie elementy wyposażenia pochodzą z XIX wieku, nie licząc rzecz jasna prac Ritter - klasycystyczny salonik biały w stylu empire oraz sypialnia, prezentująca tzw. styl Ludwiki Filipa. Do “Starych wnętrz mieszczańskich” wykorzystano zarówno rodzinne pamiątki Ritterów, jak też meble i dekoracje pochodzące z innych domów z tradycjami w Nowym Sączu.

Galeria Marii Ritter mieści się w zabytkowej kamienicy, wybudowanej na przełomie XVIII i XIX stulecia.

Cennik

Cennik dla Galerii Marii Ritter o Starych Wnętrz Mieszczańskich w Nowym Sączu, oddziału Muzeum Okręgowego - stan na czerwiec 2018:

  • bilet ulgowy 4 zł
  • bilet normalny 6 zł
  • bilet rodzinny (2+3) 30 zł ; +2 zł za każde następne dziecko
  • wejściówki łączone z Domem Gotyckim - ulgowe 8 zł, normalne 12 zł
  • w soboty wstęp bezpłatny
Mini przewodnik

Wystawa prac “sądeckiej kapłanki sztuki”, połączona z ekspozycją “Starych wnętrz mieszczańskich”. Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu mieści się w zabytkowej, zbudowanej na przełomie XVIII i XIX w. kamienicy. Wewnątrz na turystów czeka m.in. mnóstwo obrazów wykonanych w najróżniejszych technikach, rysunki, rzeźby oraz kunsztowne meble i elementy dekoracyjne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja