Galeria Marii Ritter

Oddział Muzeum Okręgowego, z ekspozycją stałą podzieloną na dwie odrębne części. Od momentu powstania Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu prezentuje dzieła stworzone przez tę właśnie artystkę, popularnie nazywaną “sądecką kapłanką sztuki”. Z czasem ekspozycję zaczęły wzbogacać zabytkowe meble i inne elementy wyposażenia, które pozwoliły na realistyczne zrekonstruowanie pracowni oraz zaprezentowanie kilku popularnych niegdyś trendów wnętrzarskich.

Maria Ritter żyła w latach 1899-1976, sztukę studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - w tym w paryskiej filii ASP. Pierwszą autorską wystawę miała w 1926 roku. W nowosądeckiej Galerii Marii Ritter czeka pełen przekrój jej prac: obrazy olejne, rysunki, grafiki, akwarele, malowidła ścienne, kolaże, rzeźby, gwasze… W twórczości Ritter znawcy tematu dostrzegą wpływy awangardy, postimpresjonizmu, XIX-wiecznego realizmu, naturalizmu czy koloryzmu.

Drugim filarem wystawy jest ekspozycja o nazwie “Stare wnętrza mieszczańskie”. Tworzą ją salon “zielony” urządzony w stylu biedermeier - wszystkie elementy wyposażenia pochodzą z XIX wieku, nie licząc rzecz jasna prac Ritter - klasycystyczny salonik biały w stylu empire oraz sypialnia, prezentująca tzw. styl Ludwiki Filipa. Do “Starych wnętrz mieszczańskich” wykorzystano zarówno rodzinne pamiątki Ritterów, jak też meble i dekoracje pochodzące z innych domów z tradycjami w Nowym Sączu.

Galeria Marii Ritter mieści się w zabytkowej kamienicy, wybudowanej na przełomie XVIII i XIX stulecia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz