Kościół św. Bartłomieja Apostoła

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Piękna, zabytkowa świątynia o barwnej historii i niezwykle bogatym wyposażeniu. Samodzielną parafię w Niedzicy erygowano prawdopodobnie około 1278 roku - natomiast najstarsze odnalezione wzmianki o kościele św. Bartłomieja Apostoła pochodzą z 1325 r. Wtedy to niejaki Kokosz Berzeviczy uroczyście przekazał opiekę nad wspólnotą (i jej majątkiem) braciom kartuzom z niedalekiego Czerwonego Klasztoru.

Według niektórych źródeł pierwszą świątynię wzniesiono w tym miejscu na przełomie XII i XIII wieku, jednak tamten przybytek - podobnie jak cała Niedzica - niemal doszczętnie spłonął w wyniku tatarskiego najazdu w 1287 r. Nowy kościół św. Bartłomieja Apostoła zbudowano z kamienia, w stylu gotyckim. Później rzecz jasna jednonawowy budynek kilkukrotnie przerabiano, dziś w jego architekturze widać sporo elementów barokowych.

Podobnie ma się sprawa z dekoracjami i dewocjonaliami zgromadzonymi we wnętrzach zabytku. Wzrok przyciąga zwłaszcza rokokowy ołtarz główny z 1770 roku, niezwykle bogato zdobiony płaskorzeźbami, różnej wielkości figurami, złoceniami i wymyślnymi ornamentami. Szczególnie cennymi dziełami sztuki sakralnej kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy są także XV-wieczne polichromie, barokowa ambona oraz gotycki tryptyk - na kolejnych obrazach prezentowana jest hagiografia patrona przybytku.

Mini przewodnik

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, pełna wspaniałych dzieł sztuki sakralnej. Pierwotnie kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy prezentował styl gotycki, jednak na przestrzeni dziejów jednonawowy przybytek z kamienia zyskał sporo barokowych elementów. W środku warto zwrócić szczególną uwagę na rokokowy ołtarz główny oraz gotycki tryptyk z hagiografią patrona.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja