Muzeum Lachów Sądeckich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zamiejscowy oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, stworzony na bazie prywatnych zbiorów etnograficznych. Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu koncentruje się na lokalnych tradycjach i kulturze materialnej regionu. Na wystawach dominują przedmioty codziennego użytku, są też jednak eksponaty zupełnie innego typu.

Początki Muzeum Lachów Sądeckich można wywodzić już od lat dwudziestych XX wieku, kiedy to małopolskie Podegrodzie stało się domem dla Zofii i Stanisława Chrząstowskich - bibliotekarzy, animatorów kultury, regionalistów, żywo zainteresowanych lokalnym folklorem. Ich kolekcję początkowo tworzyły ludowe stroje i hafty, z czasem dołączyły do niej przedmioty innego rodzaju: narzędzia rolnicze, wyposażenie warsztatów, rzemiosło artystyczne, dewocjonalia i wiele, wiele innych.

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe do zbiorów państwa Chrząstowskich dodało wydobyte w okolicy relikty archeologiczne oraz fotografie Wojciecha Migacza. Jego prace dokumentowały codzienne, wiejskie życie, uwieczniał mieszkających tutaj prostych ludzi, a także malownicze pejzaże. Ponadto w Muzeum Lachów Sądeckich organizowane są rozmaite prelekcje i warsztaty edukacyjne.

Cennik

Opłaty za wstęp do Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - stan na czerwiec 2018:

  • 2 zł bilet ulgowy
  • 4 zł bilet normalny
Mini przewodnik

Prywatna, niezwykle bogata kolekcja etnograficzna, wzbogacona eksponatami Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu powstało dzięki Zofii i Stanisławowi Chrzęstowskim, którzy od lat ‘20 XX w. zbierali przedmioty związane z lokalną kulturą ludową. Z czasem wystawy wzbogaciły o dokumentalne zdjęcia i eksponaty archeologiczne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja