Rezerwat Wąwóz Homole

Ze Szczawnicy warto wybrać się choć do jednego z licznych w okolicy rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest „Wąwóz Homole” w Małych Pieninach. Prowadzi do niego zielony szlak turystyczny z Jaworek.

Rezerwat został utworzony w 1963 r. i obejmuje skalny wąwóz Homole rozciągający się na długość ok. 800 m, przecięty strużką potoku Kamionka. Wąwóz ten uważany jest za najbardziej urokliwy w Pieninach. Jego ściany zbudowane są przede wszystkim ze skał wapiennych, w których swoje gniazda mają m.in. pustułki i puchacz.

Występują tutaj rzadkie gatunki roślin, np. objęty ścisłą ochroną gatunkową dwulistnik muszy z rodziny storczykowatych. Niegdyś do wąwozu często zaglądali poszukiwacze złota, o których opowieści krążą wśród miejscowych górali do dzisiaj.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Liczący ok. 800 m jar wśród skał wapiennych, gdzie w przeszłości na uśmiech fortuny liczyli poszukiwacze złota. Zakątek w Pieninach o szczególnie cennych walorach przyrodniczych. Obecność rzadkich gatunków roślin czy sowich gniazd przyczyniły się do powołanie rezerwatu w 1963 r. Przez Wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny, zaczynający się w Jaworkach.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz