Trzy Korony

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Trzy Korony to pięciowierzchołkowy masyw Pienin Właściwych, w którym wyróżniają się trzy wapienne turnie: Okrąglica (982 m n.p.m.) nazywana przez miejscowych Wysoko Kaśka, Płaska Skała (950 m) czyli Grubo Baśka i Pańska Skała (920 m) inaczej Kudłato Maryśka, swoim ułożeniem imitujące kształt korony.

Na najwyższej z nich znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się fantastyczny widok nie tylko na najbliższą okolicę czyli przełom Dunajca i Pieniny, ale także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską, a przy dobrej pogodzie nawet na Babią Górę. Właśnie na Trzech Koronach występuje endemiczny złocień Zawadzkiego a także rzadkie rośliny naskalne jak rozchodnik wielki będący żywicielem larw niebywale deficytowego, pienińskiego motylka niepylaka apollo.

Warto dodać, że bilet na galerię widokową na Trzech Koronach upoważnia również do wejścia na podobną platformę na Sokolicy (747 m). Ów szczyt znajduje się ok. 1,5-2 godziny marszu niebieskim szlakiem. Tak samo działa to w drugą stronę - co jest o tyle istotne, że Sokolica znajduje się mniej więcej w połowie drogi ze Szczawnicy na Trzy Korony.

Cennik

Ceny biletów na galerię widokową Trzech Koron i/lub Sokolicy w Szczawnicy - stan na czerwiec 2018:

  • 2,50 zł bilet ulgowy
  • 5 zł bilet normalny
Mini przewodnik

Bodaj najsłynniejszy i najpiękniejszy szczyt w całych Pieninach. Ma w sumie 5 wierzchołków, jednak najmocniej wyróżniają się 3 skalne turnie, zbudowane ze skał wapiennych. Wokół Trzech Koron występują m.in. endemiczne Chryzantemy Zawadzkiego czy rzadkie motyle, niepylaki apollo. Górę można zdobyć podążając niebieskim szlakiem w Pienińskim Parku Narodowym.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja