Pienińskie uzdrowisko dla każdego, czyli Szczawnica na dowolną okazję

Miejscowości z potencjałem przyrodoleczniczym i wyraźnie określonym charakterze uzdrowiskowym spora grupa osób kojarzy z wiekiem senioralnym i kuracją rozmaitych dolegliwości typowych dla tej grupy turystów. Tymczasem kurorty takie małopolska Szczawnica powinny znajdować się w kręgu zainteresowań praktycznie wszystkich wczasowiczów. Wystarczy tylko stosowna okazja do wyjazdu i odpowiedni program pobytu, aby cieszyć się świetnym wypoczynkiem - niemal niezależnie od metryki czy aktualnego stanu zdrowia.

Weekend we dwoje w Szczawnicy - coś dla dwóch romantycznych dusz, par lubujących się w urokach kameralnych miasteczek i przepięknych okolicznościach przyrody. A jeśli chodzi o cudowne plenery na weekend tylko we dwoje, Szczawnica ma wiele dobrego do zaoferowania. Zadbany Park Górny z malowniczymi alejkami spacerowymi, Pieniński Park Narodowy ze znakomitymi trasami turystycznymi, unikalna architektura polskiego i słowackiego Spiszu. Pod względem budowania unikalnego, intymnego nastroju, weekendowi we dwoje w Szczawnicy właściwie nie da się nic poważnego zarzucić.

Odnowa biologiczna w Szczawnicy - skoro mamy do czynienia z uzdrowiskiem z rozbudowaną bazą sanatoryjną i źródłami leczniczych wód, oferta tego rodzaju musi być bardzo bogata. W dziedzinie odnowy biologicznej w Szczawnicy można liczyć nie tylko na zakłady przyrodolecznicze i pokrewne obiekty, ale też na systematycznie powiększaną bazę ośrodków SPA & Wellness. Masaże rehabilitacyjne, kąpiele w mniej lub bardziej niecodziennych cieczach, sauny, picie wysoko zmineralizowanych wód prosto ze źródła w pijalni… Taki turnus i już wróci się do domu ze Szczawnicy po odnowie biologicznej z dużo lepszym samopoczuciem i kondycją.

Sylwester w Szczawnicy - bez wielkich gwiazd muzyki na imprezie sylwestrowej, bez wielkomiejskiej otoczki, bez szczególnie hucznych fajerwerków, za to z odpoczynkiem w górach na bardzo wysokim poziomie. Nie da się ukryć, że przy większości pakietów z rodzaju “Szczawnica + sylwester” relaks odgrywa wiodącą rolę nad aspektem rozrywkowym. A jest gdzie nabierać sił przed nowym rokiem: kryty basen, stadniny koni na wycieczki w siodle po malowniczych terenach, Palenica i inne stacje narciarskie… A jeśli o samą zabawę idzie, to spędzając sylwestra w Szczawnicy warto sprawdzić kulturalną ofertą kultowej (przynajmniej w pewnych kręgach) Muzycznej Owczarni.

Boże Narodzenie w Szczawnicy - święta w wersji czysto rekreacyjnej, nie to co tradycyjny szał bożonarodzeniowych obowiązków i przygotowań we własnym domu. Decydując się na turnus w Szczawnicy na okoliczność Bożego Narodzenia, spokojnie można skoncentrować swoją uwagę na własnym relaksie i spędzaniu czasu z najbliższymi. Kiedy wigilię będą szykowali nasi gospodarze, my możemy w tym czasie wybrać się na przechadzkę po Pienińskim Parku Narodowym, zwiedzić zamki Niedzica oraz Czorsztyn czy pojeździć na nartach. Szczawnica na Boże Narodzenie gwarantuje mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Andrzejki w Szczawnicy - magiczna noc dobrej zabawy i andrzejkowych wróżb, bardziej jako ważny (ale tylko) dodatek do wypoczynku w górach niż główny magnes zachęcający do turystycznego wyjazdu. Na andrzejkach w Szczawnicy spędzi się przecież parę dni, a szeroko pojmowane imprezy to jedynie parę godzin. Owszem, niezwykle intensywnych i potencjalnie zapadających na długo w pamięć, ale jednak… Wybór Szczawnicy na andrzejki pozwoli m.in. zdobyć Trzy Korony, zwiedzić Muzeum Pienińskie czy zobaczyć szereg zabytków architektury sakralnej.

Boże Ciało w Szczawnicy - na horyzoncie widać już lato, a tu właśnie święto daje idealny pretekst do wyjazdu na długi weekend i zrelaksowania się w należyty sposób. Boże Ciało zawsze obchodzone jest w czwartki, zatem niektórym wystarczy uszczknąć 1 dzień z przysługującego urlopu, żeby odwiedzić Szczawnicę i spędzić w Pieninach fantastyczne 4 doby. Pogoda na przełomie maja i czerwca zazwyczaj zachęca do tego, by wsiąść na rower i zmierzyć się z kilkoma podjazdami albo ruszyć na szlak i odwiedzić parę schronisk. W trakcie Bożego Ciała w Szczawnicy warto też skorzystać z opcji uzdrowiskowych, np. pijalni wód leczniczych - nie zaszkodzi, a może wydatnie pomóc.

Weekend majowy w Szczawnicy - konkretna opcja na majówkę, nie to co pierwszy lepszy grill pod lasem. Szczawnica na długi weekend majowy zapewnia mnóstwo przyjemnych doznań, związanych z wypoczynkiem w górach oraz okolicznościowymi festynami i imprezami. Poza tym majówka to ten czas, kiedy uruchamiana jest większość atrakcji szykowanych z myślą o sezonie letnim. Na długim weekendzie majowym w Szczawnicy można już korzystać m.in. ze zjeżdżalni grawitacyjnej na Palenicy czy odwiedzić Spiską Krainę - park rozrywki z miniaturami regionalnych zabytków, parkiem linowym i szeregiem innych atrakcji.

Wielkanoc w Szczawnicy - święto niby rodzinne, a w praktyce większość tzw. wolnego czasu ucieka na przygotowania wielkanocnego śniadania, sprzątanie i całą gamę podobnych obowiązków. A wybierając się do Szczawnicy na Święta Wielkanocne jako turystyczni goście można je gładko “scedować”, samemu oddając się przyjemnościom odpoczynku w pięknych okolicznościach pienińskiej przyrody. Albo zwiedzaniu licznych zabytków sakralnych, wiekowych kościołów w okolicy nie brakuje. Wielkanoc w Szczawnicy pozwoli wreszcie odetchnąć chociaż na chwilę, w czym może wydatnie pomóc także poddanie się zabiegom oferowanym w ramach Uzdrowiska Szczawnica.

Walentynki w Szczawnicy - 14 lutego to dobrze przyjmowane i lubiane święto zakochanych, a więc doskonały pretekst do małej wycieczki razem z ukochaną osobą. Szczawnica, położona w niezwykle malowniczych Pieninach, będzie doskonałym miejscem na nastrojowe walentynki. Zimowe krajobrazy parku narodowego, uroki wiekowych uliczek w centrum uzdrowiska, ciekawe atrakcje dla par w rodzaju kolejki na Palenicę, zabiegów SPA dla dwojga czy stacji narciarskich. Na walentynkach w Szczawnicy w żaden sposób nie da się wpaść w zabójczą dla związku monotonię.

Ferie zimowe w Szczawnicy - na narty w góry, na dodatek do nie tak popularnej, za to urokliwej miejscowości. Sama Szczawnica kusi amatorów białego szaleństwa do przyjazdu na ferie zimowe przede wszystkim stokami na Palenicy, coraz większą renomę (przynajmniej w lokalnej skali) zyskuje także Arena Narciarska Jaworki-Homole. Poza tym w miarę blisko uzdrowiska znajduje się sporo innych ośrodków, np. Czorsztyn-ski albo RyterSki Raj. Można zatem śmiało zakładać, że z ferii zimowych w Szczawnicy miłośnicy sportów śnieżno-zimowych będą bardzo, ale to bardzo zadowoleni.

Dzień Kobiet w Szczawnicy - marcowe święto o międzynarodowym zasięgu, choć nie jest ustawowo wolne, stanowi wyśmienitą sposobność do rekreacyjnego wyjazdu w góry. Szczawnica z pewnością jest w stanie zaoferować paniom (i osobom towarzyszącym) relaks pierwszej klasy na Dzień Kobiet. Gdzie jak gdzie, ale w pienińskim uzdrowisku propozycje masaży, kąpieli, inhalacji i innych zabiegów pielęgnacyjno-kosmetycznych SPA, są czymś najzupełniej naturalnym. Także z okazji Dnia Kobiet w Szczawnicy panie mogą liczyć bodaj na wszystko, o czym przy takich wypadach najczęściej marzą.

Wakacje w Szczawnicy - wybitnie letnia propozycja, rzecz jasna ze względu na porę sezonu wakacyjnego, a nie (zbyt) niską temperaturę emocji u odpoczywających w Pieninach urlopowiczów. Szczawnica w wakacje oznacza multum możliwości, trafiających w bardzo różne gusta. Czy to forsowne wędrówki / rajdy rowerowe bądź konne po górskich szlakach, połączone z podziwianiem piękna przyrody, czy to ciekawy program kulturalny wydarzeń z cyklu Lata Pienińskiego, czy też zwiedzanie fascynujących zakątków w rodzaju Zamku Niedzica, kościoła Matki Boskiej Pośredniczki Łask, Zamku Czorsztyn albo Muzeum Pienińskiego. Ci, którzy nie boją się lodowato zimnej wody, przy okazji wakacji w Szczawnicy powinni zorganizować sobie kajakowy lub pontonowy spływ Dunajcem… a w ostateczności turystyczny rejs po Jeziorze Czorsztyńskim.

Jesień w Szczawnicy - znakomita pora na podziwianie widoków i kolorowych górskich pejzaży. A przy okazji efektywny wypoczynek, gdyż z całą pewnością jesienią Szczawnica daje turystom sporo rozmaitych alternatyw do zażywania relaksu. Poza wycieczkami po Pieninach i miejscach takich jak rezerwat Homole oraz aktywnym spędzaniem czasu, w sezonie jesiennym przyda się też sprawdzić Czerwony Klasztor tuż za słowacką granicą, park rozrywki Spiski Zakątek, pijalnię leczniczych wód mineralnych i dużo innych miejsc. Na jesieni w Szczawnicy na przyjezdnych czeka co najmniej tyle dobrego, ile barw przybierają liście drzew.

Weekend listopadowy w Szczawnicy - potencjalnie nawet dwa święta stwarzają okazje do tego, aby na parę pojechać w Pieniny - w celach wybitnie turystycznych. Do odwiedzenia Szczawnicy w ramach długiego weekendu listopadowego mogą zachęcać Święto Niepodległości oraz dzień Wszystkich Świętych. Podobno na początku jedenastego miesiąca przyjezdni lubią planować zwiedzanie okolicznych świątyń o statusie zabytku, np. kościoła św. Jana Chrzciciela czy przybytku pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że Szczawnica w weekend listopadowy pozwala pogodzić wypoczynek w górach z godnym spędzaniem listopadowych świąt.

Galeria
Dodano: 2017-08-01 14:16:00

Komentarze (2)
MaThek
1.08.2017 16:00

Z tego co widzę na załączonych obrazkach, to Szczawnica i Pieniny najładniej prezentują się w wersji płomienno-krwistej, tj. na jesieni. Chyba się tam w końcu wybiorę, przełom września i października wydaje się być w sam raz. Pytanie tylko, czy w obecnym dziesięcioleciu uda mi się zorganizować potrzebny czas i środki...

Anonim
9.10.2017 09:45

Szczawnica jest po prostu wspaniała, jest tutaj dużo miejsca do wypoczynku i długich spacerów czy wycieczek rowerowych. Można również wybrać się pieszo w góry albo wjechać wyciągiem krzesełkowym na Palenicę w Pieninach.

Dodaj komentarz