Kościoły w Szczawnicy

(8)
5.0 km od centrum

Greckokatolicka cerkiew z 1798 r. w stylu józefińskim, obecnie służąca jako świątynia filialna parafii w Szlachtowej. Kościół Jana Chrzciciela w Jaworkach niedaleko Szczawnicy prezentuje specyficzny miks elementów architektury klasycystycznej i późnobarokowej. We wnętrzach wzrok przyciągają zwłaszcza kunsztowne malowidła ścienne oraz ikonostas z XVIII w.

3.2 km od centrum

Cerkiew Bogurodzicy Pokrownej, po II WŚ przekształcona w rzymskokatolicką świątynię. Kościół Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej pod Szczawnicą wzniesiono w latach 1895-1920. W przybytku wykorzystano sporo elementów wyposażenia wcześniejszych cerkwi, pamiętających nawet XVI w. Część skarbów przeniesiono do muzeum w Przemyślu, część zdobi kościół do dziś.

0.2 km od centrum

Główna świątynia w uzdrowisku i trzeci przybytek parafii, której historia sięga połowy XIV w. Kościół św. Wojciecha BM w Szczawnicy to budowla neogotycka, zbudowana w latach 1882-1892 wg projektu S.E. Radzikowskiego. Zabytek sakralny wyróżnia się m.in. barwnymi polichromiami, drewnianymi rzeźbami czy zdobiącym ołtarz główny obrazem poświęconym przez papieża.

20.3 km od centrum

Bezcenny zabytek sakralny, wpisany na listę UNESCO. Kościół w Dębnie pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano w XV w., przybytek wyróżnia się liczbą dawnych dzieł sztuki. Najważniejsza jest kunsztowna polichromia na drewnie, najstarsza zachowana w całości w Europie. Szczególną wartość ma też gotycko-renesansowy tryptyk na ołtarzu głównym.

4.4 km od centrum

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, łącząca w sobie elementy gotyckie i barokowe. Kościół pw. Wszystkich Świętych wybudowano tuż nad rzeką - osuwanie się prezbiterium wymusiło gruntowną przebudowę, co nastąpiło w 1546 r. We wnętrzach kościoła zachowały się m.in. dawne freski, kunsztowne polichromie, kamienna chrzcielnica z XV w. oraz bogato zdobione, rokokowe ołtarze.

13.6 km od centrum

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, pełna wspaniałych dzieł sztuki sakralnej. Pierwotnie kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy prezentował styl gotycki, jednak na przestrzeni dziejów jednonawowy przybytek z kamienia zyskał sporo barokowych elementów. W środku warto zwrócić szczególną uwagę na rokokowy ołtarz główny oraz gotycki tryptyk z hagiografią patrona.

6.0 km od centrum

Wyjątkowo wartościowy zabytek, zbudowany oryginalnie dla kartuzów na wzgórzu nad Dunajcem w XIV.w - dziś po słowackiej stronie granicy. Początkowo drewniany, z czasem przebudowany z pomocą kamieni i czerwonej cegły. W 1563 roku włości wraz z zespołem budynków Czerwonego Klasztoru trafiły w ręce szlachty. Do duchownych, tym razem kamedułów, powróciły w 1704 r.

0.2 km od centrum

Obok wspomnianych zabytków architektury uzdrowiskowej, uwagę zwracają w miejscowości zabytki architektury sakralnej.Kościół św. Wojciecha BM (ul. Jana Wiktora 1a) został zbudowany w stylu neogotyck...