Zabytki w Szczawnicy

(12)
5.0 km od centrum

Greckokatolicka cerkiew z 1798 r. w stylu józefińskim, obecnie służąca jako świątynia filialna parafii w Szlachtowej. Kościół Jana Chrzciciela w Jaworkach niedaleko Szczawnicy prezentuje specyficzny miks elementów architektury klasycystycznej i późnobarokowej. We wnętrzach wzrok przyciągają zwłaszcza kunsztowne malowidła ścienne oraz ikonostas z XVIII w.

3.2 km od centrum

Cerkiew Bogurodzicy Pokrownej, po II WŚ przekształcona w rzymskokatolicką świątynię. Kościół Matki Bożej Pośredniczki Łask w Szlachtowej pod Szczawnicą wzniesiono w latach 1895-1920. W przybytku wykorzystano sporo elementów wyposażenia wcześniejszych cerkwi, pamiętających nawet XVI w. Część skarbów przeniesiono do muzeum w Przemyślu, część zdobi kościół do dziś.

0.2 km od centrum

Główna świątynia w uzdrowisku i trzeci przybytek parafii, której historia sięga połowy XIV w. Kościół św. Wojciecha BM w Szczawnicy to budowla neogotycka, zbudowana w latach 1882-1892 wg projektu S.E. Radzikowskiego. Zabytek sakralny wyróżnia się m.in. barwnymi polichromiami, drewnianymi rzeźbami czy zdobiącym ołtarz główny obrazem poświęconym przez papieża.

26.6 km od centrum

XV-wieczny zabytek przystosowany na potrzeby Muzeum Okręgowego. Dom Gotycki w Nowym Sączu zbudowano ok. 1448 roku, po połączeniu 3 osobnych budynków. W aktualnej architekturze budowli widać zarówno elementy późnośredniowieczne, jak też renesansowe i barokowe. Na stałych wystawach można obejrzeć m.in. dworsko-pałacowe pamiątki oraz malarskie dzieła sztuki.

20.3 km od centrum

Bezcenny zabytek sakralny, wpisany na listę UNESCO. Kościół w Dębnie pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano w XV w., przybytek wyróżnia się liczbą dawnych dzieł sztuki. Najważniejsza jest kunsztowna polichromia na drewnie, najstarsza zachowana w całości w Europie. Szczególną wartość ma też gotycko-renesansowy tryptyk na ołtarzu głównym.

4.4 km od centrum

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, łącząca w sobie elementy gotyckie i barokowe. Kościół pw. Wszystkich Świętych wybudowano tuż nad rzeką - osuwanie się prezbiterium wymusiło gruntowną przebudowę, co nastąpiło w 1546 r. We wnętrzach kościoła zachowały się m.in. dawne freski, kunsztowne polichromie, kamienna chrzcielnica z XV w. oraz bogato zdobione, rokokowe ołtarze.

13.6 km od centrum

Zabytkowa świątynia z XIV wieku, pełna wspaniałych dzieł sztuki sakralnej. Pierwotnie kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy prezentował styl gotycki, jednak na przestrzeni dziejów jednonawowy przybytek z kamienia zyskał sporo barokowych elementów. W środku warto zwrócić szczególną uwagę na rokokowy ołtarz główny oraz gotycki tryptyk z hagiografią patrona.

6.0 km od centrum

Wyjątkowo wartościowy zabytek, zbudowany oryginalnie dla kartuzów na wzgórzu nad Dunajcem w XIV.w - dziś po słowackiej stronie granicy. Początkowo drewniany, z czasem przebudowany z pomocą kamieni i czerwonej cegły. W 1563 roku włości wraz z zespołem budynków Czerwonego Klasztoru trafiły w ręce szlachty. Do duchownych, tym razem kamedułów, powróciły w 1704 r.

12.6 km od centrum

Imponujące ruiny potężnej niegdyś twierdzy, wybudowanej jeszcze w XIII w. Zamek w Czorsztynie bronił szlaku handlowego z Krakowa do Budy, a jednocześnie stanowił zaporę dla dalszych podbojów dokonywanych przez Węgrów. Kilkukrotnie przebudowywana warownia straciła wszelką wartość obronną w XVIII w., po pożarze wywołanym przez piorun i serii kozackich napaści.

12.1 km od centrum

Gotycko-renesansowy zabytek, którego najstarsze części pochodzą jeszcze z I połowy XIV wieku. Zamek wybudował Kokosz Berzeviczy, by mieć na oku szlak handlowy na Węgry. Madziarska arystokracja sprawowała pełną kontrolę nad twierdzą aż do 1945 r. Muzeum zamkowe w Niedzicy może się poszczycić stylowym wyposażeniem oraz mroczną i krwawą opowieścią o Białej Damie.

0.2 km od centrum

Obok wspomnianych zabytków architektury uzdrowiskowej, uwagę zwracają w miejscowości zabytki architektury sakralnej.Kościół św. Wojciecha BM (ul. Jana Wiktora 1a) został zbudowany w stylu neogotyck...

0.1 km od centrum

Pienińskie uzdrowisko szczyci się unikalnym stylem zabudowy. Postawione w połowie XIX stulecia pensjonaty, domy zdrojowe, wille i zakłady przyrodolecznicze na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Bodaj najpiękniejsze budowle w całej Szczawnicy zbudowano w obrębie placu Dietla i ulicy Zdrojowej. Z eleganckiego grona warto wyróżnić “Szwajcarkę Górną” i “Pałac”.